Slovenščina kot drugi in tuji jezik
Brezplačni preizkusi znanja slovenskega jezika »Slovenščina kot drugi in tuji jezik« na vstopni, osnovni in višji ravni ter ravni odličnosti temeljijo na izobraževalnem programu za odrasle Slovenščina kot drugi in tuji jezik. Vse štiri ravni so primerljive s Skupnim evropskim jezikovnim okvirom.
Slovenščina kot drugi in tuji jezik (SDTJ) | Skupni evropski jezikovi okvir (SEJO) |
|
---|---|---|
Vstopna raven | A1 | Osnovni uporabnik: vstopna raven |
Osnovna raven | A2 | Osnovni uporabnik: vmesna raven |
B1 | Samostojni uporabnik: raven sporazumevalnega praga | |
Višja raven | B2 | Samostojni uporabnik: višja raven |
Raven odličnosti | C1-C2 | Učinkoviti uporabnik |
Vir: Izobraževalni program za odrasle Slovenščina kot drugi in tuji jezik, stran 12
Do enkratnega brezplačnega preizkusa znanja slovenskega jezika »Slovenščina kot drugi in tuji jezik« na vstopni, osnovni in višji ravni ter ravni odličnosti ste upravičeni tujci, ki niste državljani EU (državljani tretjih držav), in ki:
- v Republiki Sloveniji prebivate na podlagi dovoljenja za stalno prebivanje;
- v Republiki Sloveniji prebivate na podlagi dovoljenja za začasno prebivanje, izdanega z veljavnostjo najmanj enega leta;
- ste družinski člani slovenskih državljanov ali državljanov EU, ki v Republiki Sloveniji prebivajo na podlagi dovoljenja za prebivanje za družinskega člana, ne glede na dolžino prebivanja in dolžino veljavnosti dovoljenja za začasno prebivanje;
- v Republiki Sloveniji prebivate na podlagi priznane začasne zaščite v skladu z zakonom, ki ureja začasno zaščito razseljenih oseb.
Do preizkusa znanja slovenskega jezika ste torej upravičeni vsi tisti, ki ste upravičeni tudi do udeležbe v enotnem oziroma ZIP programu.
Državljani držav članic EU niste upravičeni do tega enkratnega brezplačnega preizkusa znanja.
Preizkus znanja iz slovenskega jezika »Slovenščina kot drugi in tuji jezik« na vstopni, osnovni in višji ravni ter ravni odličnosti lahko opravljate:
- samostojno, to pomeni brez predhodne udeležbe v enotnem ZIP programu.
- če se udeležite enotnega ZIP programa, pri čemer imate dve možnosti, in sicer:
- preizkus znanja opravljate takoj po zaključku enotnega ZIP programa,
- preizkus znanja opravljate v roku enega leta po zaključeni udeležbi v enotnem ZIP programu.
- Če želite opravljati preizkus znanja iz slovenskega jezika »Slovenščina kot drugi in tuji jezik« na vstopni ali osnovni ali višji ravni ali ravni odličnosti, morate na upravni enoti, kjer imate prijavljeno prebivališče, pridobiti Potrdilo za brezplačni prvi preizkus znanja slovenskega jezika. Potrdilo izda upravna enota.
- Če se želite pred opravljanjem preizkusa znanja udeležiti tudi enotnega ZIP programa, vložite zahtevek za izdajo potrdila o izpolnjevanju pogojev za udeležbo v programu učenja slovenskega jezika in za brezplačni prvi preizkus znanja slovenskega jezika. S tem boste hkrati pridobili potrdilo za udeležbo v enotnem ZIP programu in za opravljanje preizkusa znanja.
Za vložitev zahtevka in izdajo potrdila boste morali odšteti 22,60 EUR. Pridobljeno potrdilo nato dostavite najbližjemu pooblaščenemu izvajalcu preizkusov znanja iz slovenskega jezika »Slovenščina kot drugi in tuji jezik« na vstopni ali osnovni ali višji ravni ali ravni odličnosti.
Prvi preizkus znanja iz slovenskega jezika »Slovenščina kot drugi in tuji jezik« na vstopni ali osnovni ali višji ravni ali ravni odličnosti je za udeleženca brezplačen, stroške krijeta Urad Vlade Republike Slovenije za oskrbo in integracijo migrantov in Evropski sklad za azil, migracije in vključevanje (t. i. AMIF). Udeleženci si sami krijete potne stroške ter stroške drugih morebitnih učnih pripomočkov.
Slovenski jezik na preživetveni ravni
Preizkus znanja iz slovenskega jezika na preživetveni ravni je ustni in obsega govorno sporazumevanje, vodeni pogovor.
V preizkusu se preverja sporazumevanje v najbolj temeljnih, preprostih, ponovljivih in predvidljivih vsakodnevnih situacijah, ki so vezane na posameznikove konkretne vsakodnevne potrebe (jaz-tukaj-zdaj). To pomeni razumevanje zelo kratkih in enostavnih informacij, povezanih s posameznikovimi osebnimi zadevami in njegovo konkretno situacijo ter preprosto odzivanje nanje ob uporabi neverbalnih sredstev in ob pomoči naklonjenega sogovorca.
Jezikovna opravila, ki jih udeleženci programa izvedejo v preizkusu znanja, so:
- izmenjava osnovnih osebnih informacij,
- zelo kratek neformalni pogovor o stvarnih, predvidljivih temah, ki zadevajo posameznikovo konkretno izkušnjo,
- pridobivanje dobrin in storitev v pogostih vsakdanjih situacijah (vodeno in ob pomoči sogovorca), razumevanje enostavnih izjav v pogovoru o osebnih zadevah v vsakdanjih ponovljivih situacijah.
Do brezplačnega prvega preizkusa znanja slovenskega jezika na preživetveni ravni so upravičeni tujci, ki niso državljani EU (državljani tretjih držav), in ki jim je izdano dovoljenje za začasno prebivanje zaradi združitve družine.
Državljani držav članic EU niso upravičeni do tega enkratnega brezplačnega preizkusa znanja.
Preizkus znanja iz slovenskega jezika na preživetveni ravni lahko opravljate:
- samostojno, to pomeni brez predhodne udeležbe v neformalnem programu.
- če se udeležite neformalnega programa, pri čemer imate dve možnosti, in sicer:
- preizkus znanja opravljate takoj ob zaključku neformalnega programa,
- preizkus znanja opravljate v roku enega leta po zaključeni udeležbi v neformalnem programu.
- Če želite opravljati samo preizkus znanja iz slovenskega jezika na preživetveni ravni, morate na upravni enoti, kjer imate prijavljeno prebivališče, pridobiti Potrdilo za brezplačni prvi preizkus znanja slovenskega jezika, ki ga izda upravna enota https://www.gov.si/drzavni-organi/upravne-enote/.
Za vložitev zahtevka na upravni enoti in izdajo potrdila boste morali odšteti 22,60 EUR. Pridobljeno potrdilo nato dostavite pooblaščenemu izvajalcu preizkusov znanja iz slovenskega jezika na preživetveni ravni, to je Didaktum. Jezikovni tečaji za posameznike, podjetja… | Jezikovni Inštitut Didaktum.
Prijavo na preizkus znanja opravite preko spletnega obrazca: Tečaji slovenskega jezika na preživetveni ravni in preizkusi znanja (didaktum.si). Didaktum je za informacije o terminu in ostalih podrobnostih na voljo prek telefonske številke 041 705 969 ali prek elektronske pošte info@didatkum.si.
- Če se želite pred opravljanjem preizkusa znanja udeležiti tudi neformalnega programa, vložite zahtevek za izdajo potrdila o izpolnjevanju pogojev za udeležbo v programu učenja slovenskega jezika in za brezplačni prvi preizkus znanja slovenskega jezika. S tem boste hkrati pridobili potrdilo za udeležbo v neformalnem programu in za opravljanje preizkusa znanja.
Preizkusi znanja iz slovenskega jezika na preživetveni ravni so za udeležence brezplačni, stroške krijeta Urad Vlade Republike Slovenije za oskrbo in integracijo migrantov in Evropski sklad za azil, migracije in vključevanje (t. i. AMIF). Udeleženci si sami krijete potne stroške.